Hrad Dívčí Kámen - soutok Křemežského potoka a Vltavy
Dívčí Kámen, u obcí, Třísov, 382 03 Holubov
Středověký skvost Dívčí Kámen touží po opravě - podrobnosti na https://donio.cz/divcikamen
NOVINKA - absolventská vizitka Skryté příběhy Zpečetěná faleš k zakoupení v pokladně hradu
Dívčí Kámen patří k nejrozsáhlejším a nejvýznačnějším jihočeských hradním zříceninám. Komplex hradu tvořilo dvoupalácové obytné jádro (7), nádvoří (8), velká okrouhlá věž (6), hospodářské budovy (5), dělostřelecké bašty (9,10,11) a typický rožmberský latrán (12), neboli podhradí, které zajišťovalo nejbližší provozní zázemí hradu, nemělo však statut samostatného městečka. Přesná podoba vnitřní zástavby latránu není doposud jasná.
K hradu se přicházelo několika branami. První, pravděpodobně věžovitá brána (1), se nedochovala. Odtud pokračovala přes druhou bránu (2) opevněná cesta stoupající svahem až ke třetí bráně (3) vedoucí do vlastního předhradí (4). Tato brána měla tvar hranolové, dovnitř otevřené věže.
Za ní byly po pravé straně k ohradní zdi přistavěny různé hospodářské a provozní budovy (5), které se táhly skoro až k východní homoli, na které stávala okrouhlá věž (6) o průměru asi 10 m a tloušťce zdí bezmála 3,5 m. Funkce této věže byla spíše symbolická a její stavba vyplynula pravděpodobně z kompromisu mezi palácem bez věže a představou, že by věž přece jen součástí hradu být měla.
Při stavbě vlastního paláce podlehli bratři z Rožmberka diktátu dobové módy a dali jádru svého nového hradu prestižní doupalácovou podobu. Oba paláce dosahovaly ve své zděné části výšky tří pater. Z obranných důvodů se až do druhého patra rozměrná okna, která osvětlovala trojici místností v každé úrovni, obracela pouze do vnitřního nádvoří. Jednotlivá patra byla spojena dřevěným schodištěm. Třetí, zřejmě poněkud mladší patro, obsahovalo též do nádvoří obrácenou arkýřovou kapli (13), dokončenou pravděpodobně nedlouho před rokem 1383. Místnosti paláců byly vytápěny jak krby, tak kachlovými kamny.
Slunce vychází:7:22
Slunce zapadá:18:14